• DOLAR
  $171,8100
 • EURO
  1,1954
 • ALTIN
  $0,8549
 • BIST
  $2.437,2400
Salda Gölü ziyaretçilerin akınına uğradı

Salda Gölü ziyaretçilerin akınına uğradı

Geçen yıl 1,5 milyon yerli ve yabancı turistin geldiği Salda Gölü, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Kademeli normalleşmeyle birlikte Salda’ya gelen vatandaşlar, eşsiz manzara eşliğinde fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmiyor.

ZİYARETÇİLER SALDA’YA GELMEYE BAŞLADI

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars’taki Jezero Krateri ile benzer mineral oluşumuna ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıkladığı Salda Gölü, bembeyaz kumsalı ve turkuaz suyu ile ilgi odağı oluyor.

Türkiye’nin her yerinden ziyaretçiler, gölü görmek için Burdur’un Yeşilova ilçesine geliyor. ‘Beyaz Adalar’ kısmına girişin yasak olduğu Salda Gölü’nün diğer bölgelerine girebilen ziyaretçiler, doğal güzelliği yakından görme fırsatı buluyor.

YERLİ VE YABANCI TUSİTLERİ AĞIRLIYOR

‘Beyaz Adalar’ bölgesindeki kumsala ve göle giriş, geçen yıl 15 Ekim’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla yasaklanırken, burayı görmek isteyenler, beyaz kumların bittiği noktaya yerleştirilen ahşap bariyerlerin ön kısmına kadar gelip, gölü seyredebiliyor.

Salda Gölü’nün Doğanbaba, Kayadibi, Tabiat Parkı ve halk plajı bölgelerine ise girişte kısıtlama bulunmuyor.

Ziyaretçiler, bu bölgelerde hem kumsala hem göle girebiliyor. Salda Gölü, normalleşme süreciyle geçen yıl olduğu gibi her gün yüzlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.


“MUHTEŞEM BİR YER”

Ankara’dan geldiğini söyleyen Gülay Yıldız, “Salda Gölü’nü görmek için geldim. Gerçekten Maldivler’i andırıyor. İnsana huzur veriyor. Türkiye’de böyle güzel bir yerin olması inanılır gibi değil. Mükemmel bir yer” dedi.

İzmir’den gelen Davut Özsaraç ise “Ben turist rehberliği okuyorum. Önce Sagalassos Antik Kenti’ne geldik. Yolumuzun üzerinde olduğu için Salda Gölü’ne de uğrayalım, dedik. Buranın bu şekilde korunması mantıklı” diye konuştu.


Kaynak: ENSONHABER

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Gölü Salda

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?